„Vakcinaci silně doporučuji, protože jsem nemoc již prodělal, je to odporná nemoc s trvalými následky a ohavnými stavy těla i mysli v jejím průběhu.“
Klíště obecné se živí jak známo krví. Už méně známý je ale fakt, že se neživí jen krví člověka, ale také ostatních savců a dokonce i plazů a ptáků. Nejrizikovější je jaro a podzim, během léta většinou přecházejí z jednoho vývojového stadia na druhé, ale ani v létě před nimi nejsme zdaleka v bezpečí. Z vlastní zkušenosti, nejvíce jsem jich za život nasbíral začátkem léta, těsně před prázdninami.Pokud žijete poblíž lesů, nacházíte se v oblasti se zvýšeným rizikem přisátí, takto mi to sdělil můj praktický lékař. Nejvíce se zdržují v trávě kolem 20cm výšky a na malých keřích.Pozor. Kromě třech známých nemocí, které popíšu dále, přenášejí i řadu mikroorganismů, které způsobují jiné a taktéž závažné choroby, například: babéziózu, bartonelózu, tularémii, listeriózu, Q-horečku, nebo červenku.
Borelióza
Ikubační doba bse pohybuje od dvou do třiceti dnů až do několika měsíců. Počátečními příznaky jsou zejména únava a bolest svalů končetin a zvýšená teplota, zarudlý flek kolem místa přisátí. Může hrubě postihnout řadu oblastí - oči, srdce, šlachy, svaly, kůži a nervovou soustavu což může způsobit až persenilní demenci. Jedná se k bakteriální chorbu, léčí se antibiotiky.
Ehrlichióza
Vyskytuje se v ČR jen ojediněle. Rizikem je spíše pro cestovatele do USA, kde bylo onemocnění nejčastěji diagnostikováno. Inkubační doba činí 14 dní, s rozpětím 7 až 21 dní. Příznaky jsou horečka, bolest hlavy, svalů, nevolnost. Původcem choroby jsou bakterie, takže předpokládám léčbu antibiotiky, nicméně o léčbě mi není nic známo.
Encefalitida
Pravděpodobně nejzávažnější ze třech onemocnění. V Evropě se výskyt případů za poslední tři desetiletí zvýšil téměř čtyřnásobně.Inkubační doba trvá 7 až 14 dnů. Nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Může mít těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje, atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu. Lze obtížně léčit, protože se jedná o virus, antibiotika tedy nezabírají.
Prevence
Ideální prevencí je dobře utěsněné hladké a hlavně světlé oblečení, na kterém lze tmavého parazita snadno najít. Musím také varovat pány, vzhledem k prokrvení a mělkosti žil intimních partií. Dále, používat repelent, pohybovat se mimo trávu, tedy po cestách, nesedat si v trávě či v lese. Vakcinaci, zejména na virovou encefalitidu silně doporučuji, protože jsem ji již prodělal, je to odporná nemoc s trvalými následky a ohavnými stavy těla i mysliv jejím průběhu:
Zvracení z nenadání, nutkání na zvracení na lačno, neschopnost se najíst, sluchové i vizuální halucinace, deprese, zkreslení emocí, smutek, pocit tlaku uvnitř lebky.
Commenti